Aktualna temperatura: 21.8 °C

Aktualności wiecej

Halloween
2006-12-05, Adam Tomanek, http://halloween.friko.net
Już drugi rok z kolei dzieci i młodzież na ulicachGrzybowic obchodzą święto halloween. Poprzebierane za różne duchy iinne straszydła, chodzą od domu do domu i straszą domowników oczekuj ącw zamian słodycze lub jakiś psikus, który ma wykonać nawiedzana osoba.

Adam Tomanek

Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju All Hallow's Eve. W XIXwprzywędrowało do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej.W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych.

Oryginalnie związany jest z czaą magią i odprawianiem czarów, populae symbole toduchy, czarownice, nietoperze, czae koty, gobliny, zombie, sowy, demony itp. Inny znany symbol to wydrążona dynia z palącymi się w środku świecami. W Stanach Zjednoczonych populaym zwyczajem jest przebieranie się za duchy, wampiry, czarownice, demony. W ten dzień przebrane dzieci chodzą po domach zbierając cukierki i słodycze.Odpowiednikiem Halloween w kościele katolickim są Zaduszki.

W różny sposób święto obchodzone jest w różnych krajach jednak coraz częściej obserwuje się'amerykanizacje' tego święta i zanik tradycyjnych zwyczajów. Po dziś dzień święto to jestnarodowym świętem w Irlandii. Hucznie obchodzone jest też w takich krajach jak: Anglia, Australia, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i Szkocja.

Zabawy i Wróżby
Z Halloween związane jest wiele zabaw. Najpopulaiejszą jest łapanie jabłek (boobing for apples), w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub basenie jabłka. Inną populaą zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszącychna nitkach ciastek i owoców.
Do zabaw Halloweenowych należą także wróżby, na przykład: Wróżenie ze spodków. Siedząca za stołem z zawiązanymi oczami osobawybiera jeden ze stojąch na stole spodków. Zawartość spodka wróży wydarzenia na przyszły rok.
W Ameryce Północnej niezamężne kobiety siadają w ten dzień w ciemnympokoju patrząc w lustro tak długo aż nie pojawisię w nim twarz przyszłego małżonka, ale uwaga, jeśli zamiast twarzypojawi się trupia czaszka kobieta nie przeżyje dłużej niż rok.

Symbole
Symbole Halloween to oczywiście wszystko co kojarzy się z życiem pozagrobowym i horrorem, a więcduchy, zjawy, upiory, wampiry, czarownice, kostuchy, demony, trupie czaszki, piszczele, zombie itp.
Nieodłącznym symbolem tego święta jest także wydrążona dynia z otworami najczęściej w kształcie twarzy ze świecą w środku. Dynia na halloween jest stosunkowo prosta do przygotowania - w tym celu należy ostrym nożemodciąć górę owocu, wydrążyć ją łyżką, wyciąć otwory i gotowe.
http://halloween.friko.net/